Hvordan kan du være med?

Du kan f.eks. låne musikken på biblioteket og høre musikken sammen med dit barn. Dit barn vil få en introduktion til musikken i skolen op til koncerterne, så barnet vil sikkert have sine helt egne indtryk og meninger om musikken. Snak med barnet om musikken og hvad musikken skal beskrive.

Når koncertserien er omme, har dit barn forhåbentlig fået en øget musikviden og interesse for den klassiske musik. Vigtigst af alt er det, at barnet får et indtryk af at klassisk musik hverken er kedelig eller svært tilgængelig, men tværtimod er levende, spændende og kan give masser af oplevelser hele livet igennem.

Klassisk musik som kulturbærer
Et symfoniorkester har to opgaver: Dels at forvalte en kulturarv, der rummer det bedste musik skrevet i den vestlige kulturkreds gennem de sidste 400 år, dels at være med til at se fremad - spille ny musik af moderne komponister og at sørge for, at fremtidens voksne får et indtryk af den musikkultur, de er en del af.

Vores skolekoncerter er en del af dette arbejde, men det er langt fra nok. Det egentlige arbejde foregår i skolernes musikundervisning, i musikskolerne og hjemme hos jer.

Børn og musik
Det er bevist igen og igen, at musik har en gavnlig indflydelse på børns opvækst. Musikudøvelse - hvad enten det er i form af et instrument, sang eller dans - styrker motorikken og har en gunstig indvirkning på hjernens kreative og logiske udvikling.

Børn, der vokser op med et aktivt og kritisk forhold til musik og som selv spiller et instrument, får lettere ved indlæring af andre ting også, men det giver også en åbenhed og masser af glæder resten af livet.

Så følg dit barns interesse op og tilbyd at barnet kan gå i musikskole og lære at synge eller at spille.