Kommentar: Kulturstøtte med plads til forbedring
af Morten Leth Jacobsen
Kommentar: Kulturstøtte med plads til forbedring
En nylig analyse af pengestrømmene i det danske musikliv viser, at kulturstøtte er en god investering, uanset om den går til klassisk eller rytmisk musik – for den offentlige støtte til musiklivet kommer direkte tilbage til skatteyderne i form af kultur, kvalitet og kontanter.
Kunstrådets musikudvalg har netop offentliggjort en stor undersøgelse, der kortlægger hvordan økonomien i hele det danske musikliv er skruet sammen.
Særligt for landsdelsorkestrene er undersøgelsen læsning, der giver anledning til en vis stolthed. Landsdelsorkestrene formår at forvandle deres støtte til massevis af koncerter, pædagogisk arbejde og omsætning i lokalsamfundet. Undersøgelsen viser, at den klassiske musik bidrager væsentligt til den samlede økonomi og dygtigt forvandler hver en støttekrone til konkret merværdi for samfundet. Den klassiske musik er simpelthen en god forretning for staten og dermed for os alle.
Sønderjysk bundprop
Samlet set omsætter den klassiske musik herhjemme årligt ca. 2,7 mia. kroner.
Det indbefatter alt – musikskoler, orkestre, pladeselskaber, DR, operaselskaber,
musikbiblioteker og så videre. De fem landsdelsorkestre og Den Jyske Opera
modtager årligt 260 millioner kroner fra offentlig side – heraf modtager
Sønderjyllands Symfoniorkester knap 40 mio. kr. og er dermed det
landsdelsorkester, der har den ringeste økonomi.
Sønderjyllands Symfoniorkester modtager derfor en forsvindende lille del af den offentlige musikstøtte – 15 promille, sagt på en anden måde. Samtidig viser undersøgelsen, at landsdelsorkestrene gennemsnitligt modtager 50 mio. i offentlige driftsbidrag – Sønderjyllands Symfoniorkester er altså den absolutte bundprop trods et særdeles højt aktivitetsniveau.
Færre koncerter i
Syddanmark
I det hele taget er Region Syddanmark skidt kørende, når det gælder antallet af
koncerter. Med 9 koncerter årligt pr. 1.000 indbyggere ligger regionen helt i
bund; Region Sjælland har således 13 koncerter pr. 1.000 indbyggere pr. år. For
Sønderjyllands Symfoniorkester gælder, at driftsmidlerne næsten udelukkende
stammer fra staten – disse midler lander altså i orkestrets spilleområde og bliver
til omsætning i samfundet.
Statens penge –
kommunernes gevinst
Sønderjyllands Symfoniorkester spiller hvert år for godt 60.000 mennesker.
Orkestret dækker et særdeles stort geografisk område og leverer levende
kvalitetsmusik til musikelskere ved koncerter, i radioen og på
cd-indspilninger. 65 professionelle musikere fra hele verden har bosat sig i
Sønderjylland, hvor de ikke bare spiller i orkestret, men indgår i musiklivet i
det hele taget som undervisere, jazzmusikere, kammermusikere og meget, meget
andet. De støttemidler, der tilflyder orkestret fra offentlig side (primært
staten), kommer igen i form af køb af tjenesteydelser fra orkestret i
lokalmiljøet, i form af skattekroner og en generel højnelse af Syd- og
Sønderjyllands status som en del af landet, hvor der rent faktisk er et aktivt
kulturliv.
Desuden er der et aspekt, som slet ikke har været fremme i debatten indtil nu, og det er det pædagogiske aspekt. De klassiske orkestre og ensembler varetager i meget høj grad formidlingen af musik til børn og unge på et pædagogisk grundlag – en opgave, den rytmiske musik slet ikke varetager eller for den sags skyld skal varetage.
Politikerne ønsker, at der skal bestå en fødekæde i den klassiske musik – at vi også vi fremtiden kan uddanne dygtige klassiske musikere herhjemme. I det arbejde indgår symfoniorkestrene som en særdeles aktiv medspiller.
I det hele taget er det klassiske musikliv umådeligt dygtige til at forvalte hver en krone, der gives i støtte, og forvandle midlerne til gevinst for samfundet.
Alt dette får de syd- og sønderjyske kommuner stort set gratis.
Nu mangler vi bare, at kommunerne i Syd- og Sønderjylland begynder at finde de midler frem, der vil kunne hæve orkestrets kvalitet og leveringsdygtighed endnu mere og bringe os op på niveau med de øvrige orkestre – til gavn og glæde for alle.
Du kan læse hele rapporten her:
http://www.kunst.dk/artikel/analyse_af_pengestroemmene_i_dansk_musikliv/





Tilføj en kommentar